Na deskach Teatru Zagłębia doszło do niezwykłego wydarzenia. Zagłębie podpisało bowiem umowę o współpracy z… Teatrem Zagłębia. Porozumienie zostało zawarte do 30 czerwca 2024 roku.

Najwyższa więc pora oficjalnie ogłosić, że kultura i sport trzymają sztamę. – Podpisaliśmy dziś umowę o współpracy i tym samym sojusz kultury i sportu stał się faktem. Jednoczymy się pod jedną wspólną marką: ZAGŁĘBIEM. Łączymy siły, zawieramy sojusz partnerstwa, bo chcemy promować nasze miasto i region, promować aktywność fizyczną, społeczną i kulturalną. Chcemy uczyć kultury kibicowania, bo zależy nam na wychowywaniu młodego pokolenia w duchu zdrowej rywalizacji. A zachowując odrębność i autonomię chcemy współpracować, łączyć środowiska i wspólnie budować tożsamość miejsca, w którym żyjemy – mówi Iwona Woźniak dyrektorka Teatru Zagłębia.

Weekendowa wygrana Zagłębia Sosnowiec z Lechią Gdańsk 5:2 była idealnym preludium do poniedziałkowego wydarzenia. – Dziękuję za gratulacje, może chociaż przez chwilę poczuję się jak Bruce Willis. Wierzę w to, że nasza współpraca tak się zacieśni, że wspólnie osiągniemy zamierzony cel. Mam nadzieję, że na naszym stadionie będziemy świadkami pięknych spektakli – dodaje trener Artur Derbin, który w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnego spotkania z Lechią.

Co do szczegółów umowy, to planuje się warsztaty dla młodych adeptów piłki nożnej. Zagłębie Sosnowiec od lat kształci dzieci i młodzież, by rozwijały się dbając o kondycję fizyczną.

– Chcemy zaproponować rozszerzenie współpracy o warsztaty teatralne, które pomogą im nie tylko zrozumieć własne ciało, ale i nauczyć radzić sobie ze stresem, tremą, umiejętnie wyrażać emocje. Będziemy wspierać się promocyjnie, by pracować nad ofertą sportowo-kulturalną. I to zarówno tą skierowaną do mieszkańców, jak i do biznesu. Chcemy razem budować tożsamość miejsca poprzez sięganie do korzeni, pokazywanie, że Sosnowiec zawsze łączył, że tu, u styku trzech zaborów, wielokulturowość, otwartość i zaciekawienie drugim człowiekiem było obecne od lat. Teraz i my chcemy tę dobrą tradycję pielęgnować – wyjaśnia Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektorki ds. artystycznych.

– I wreszcie chcemy zaprosić teatralną publiczność, by zasiadała na stadionie, a tę stadionową zachęcić do pójścia do teatru – dodaje prezes Aleksander.

Share